Pszichológiai biztonság, mint a sikeres csapatok titka?
A Google 2012-2015. között azt kutatta saját szervezetén belül, mi a legjobban teljesítő csapataik titka. A kutatások eredményei most érhettek el a szakírók látómezejébe. A kutatás egyik eredménye a pszichológiai biztonság fogalma bekerült a vezetők szótárába! Charles Duhigg A szokás hatalma című sikerkönyv szerzője legújabb könyvében, a Smarter Faster Better – The Secrets of Being Productive in Life hasábjain külön fejezetet szán a Google eredményeinek. Pár gondolatát szeretném idézni, mert szerintem megállapításait a hazai cégek is alkalmazhatják.
A project legfontosabb megállapításai László Bock, a Google erdélyi származású HR igazgatója szerint
- A legfontosabb tanulság, hogy sokkal fontosabb az, hogyan működik a csapat, mint hogy kik a csapattagok.
- A legnagyobb mítosz, ami bennünk él, hogy az eredményes csapathoz szupersztárokra van szükség.
Hogyan működjön a csapat? – 5 kulcs norma
- A csapatnak hinnie kell abban, hogy munkája fontos.
- A csapattagoknak azt kell érezniük, hogy a munka, amit végeznek, értékadó.
- A csapatnak szüksége van arra, hogy tiszta célok álljanak előtte és világos szerepek.
- Tudnia kell, hogy tagjai szorosan függenek egymástól.
- De a legfontosabb, hogy pszichológiai biztonságra van szüksége.
Mi a pszichológiai biztonság?
A pszichológiai biztonságnak az a hit az alapja, hogy nem fognak megbüntetni vagy megalázni bennünket, ha elmondjuk ötleteinket, aggodalmainkat, feltesszük kérdéseinket vagy hibázunk.
Mikor van legjobban szükség a pszichológiai biztonságra?
-
- Kölcsönösen függünk egymástól.
- Magas a komplexitás.
- Gyorsak a változások.
Kíváncsi vagyok, a hazai cégvezetők körében milyen gyorsan fog terjedni a pszichológiai biztonság gondolata. Remélem, legalább olyan gyorsan, mint a coaching!
Aki szeretné tudatosan alkalmazni a csapata sikeressége érdekében a Google kutatás eredményeit, akit érdekel a pszichológiai biztonság csapaton belüli kialakításának lehetőségei azoknak ajánlom a „Légy az a vezető, akinek mindenki a csapatába akar tartozni!” vezetőképző programunkat! A vezetőképző programunkban külön modulban foglalkozunk avval, hogyan, milyen konkrét viselkedéssel, milyen konkrét kommunikációs eszközökkel tudja egy művezető, egy csoportvezető a pszichológiai biztonságot kialakítani.