Vajon mi a céges oktatók előtti legnagyobb kihívás?
Az a tapasztalatom, hogy a céges oktatók előtti legnagyobb kihívás a diákok, az új dolgozók kíváncsiságának a felkeltése.
A céges oktatók nagyon nagy szakmai tudással rendelkeznek, amit csak akkor tudnak átadni, ha a hallgatóságuk kíváncsi, érdeklődő. Képzéseinken manapság azt halljuk az oktató kollégáktól, hogy bizony a diákok, az új dolgozók finoman szólva, kis tudásszomjjal érkeznek a munkahelyekre.
Boncolgathatnák annak a kérdését, hogy hogy jutottunk ide, de egyrészt
- tudjuk a választ, másrészt
- a legkiválóbb céges oktatók révén tudjuk a megoldást is!
Hogyan fogják fel munkájukat a legkiválóbb céges oktatók?
A legkiválóbb oktatók nem betanítani akarnak, hanem megszerettetni a diákokkal a munkát, pontosabban átadni munkaszeretetüket a tanítványaiknak.
Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy évek óta partnerek lehetünk a duális képzésben résztvevő cégek oktatóinak képzésében, mely megerősítette ebbéli meggyőződésünket.
Azt szeretném, ha fele annyira szeretnék a munkát, mint én!
hallottuk egy kiváló céges oktatótól.
Mi a titkuk a kiváló céges oktatóknak?
A kiváló céges oktatók fel tudják kelteni a diákok kíváncsiságát a tanulás, a leendő munkájuk, leendő munkahelyük iránt!

Hogyan tudják felkelteni a kíváncsiságot?
1# Úgy, hogy kíváncsiak a diákokra.
Ha egy oktató kíváncsi a diákjaira, akkor többet tud meg róluk. Mi érdekli őket, „hol lehet megfogni őket”, miben van „istenadta tehetségük”? Ha a diák azt érzi, hogy az oktatója kíváncsi iránta, akkor megbecsülve érzi magát és megadja a tiszteletet az oktatójának.
2# A kiváló oktatók, ha (szakmai, pedagógiai, emberi) problémával találkoznak, a megoldásokon gondolkoznak.
Addig kísérleteznek, míg meg nem találják a problémára a megoldást. Ha nehezen érti meg a diák a feladatot, akkor máshonnan közelítik meg. Ha túl nehéz a feladat, akkor kisebb lépésekben haladnak, ha túl könnyű, akkor nagyobban.
3# A kiváló oktatók arra is kíváncsiak, azt is meg tudják figyelni, mi történik belső világukban.
Például, ha többedszerre is hibázik a diák, akkor észreveszik, mi játszódik le saját belső világukban. Megtanulták viselkedésüket, érzéseiket, gondolkodásukat szabályozni, így meg tudják őrizni az oktatáshoz szükséges nyugalmukat.

A munka megszerettetésében a céges oktatók vannak reflektorfényben, de …
Az oktatók mögött fontos, hogy egy támogató közösség, egy befogadó cégkultúra legyen. Jól előkészített tananyagból, vizsgasorokból könnyebben lehet oktatni!
Mi, mint külsős képzők évtizedek óta támogatjuk a céges oktatókat, hogy hatásosabban tudják végezni a munkájukat, hogy tudatos módszereik legyenek a
- képzésen résztvevő diákok, új dolgozók megismerésére, motiválására.
- a diákok és a saját érzelmeik menedzselésére, a tanuláshoz szükséges légkör kialakítására.
- a tananyag átadására, valamint arra, hogy
- hosszú távon is szeressék a munkájukat, hisz ez a záloga annak, hogy ők is megtudják szerettetni a munkát a diákokkal, az új dolgozókkal.
Tudásmegosztás, eszmecsere a betanításról, a kiváló céges oktatókról
Örömömre szolgált, hogy 2022. október 4-én Salamonné Maráczi Erikával, a Német-Magyar Tudásközpont képzésfejlesztési szakértőjével közösen tarthattunk előadást az új dolgozók sikeres betanításáról, az oktatáshoz szükséges tananyag kidolgozásáról, a munka megszerettetéséről.
Ha Te vagy a céged szeretné támogatni a céges oktatók, belső trénerek fejlődését, kérlek, keress bennünket! Erikát a Német-Magyar Tudásközpontban éred el, engem pedig az alábbi telefonszámon, email címen.
Kérdésem Hozzád, ha céges oktató vagy:
- Számodra mi a legnagyobb kihívás az oktatói munkában?
Ha nem vagy céges oktató:
- Milyen tapasztalatod volt a céges betanítással kapcsolatban?
Barátsággal:
Héder Sándor
forlong@t-online.hu
+36 30 9578 515