4000 hetes projekt - exit stratégia - vezetőképzés - művezetőképzés

4000 hetes projekt, exit stratégia

 

Életünk egy 4000 hetes projekt – ha szerencsénk lesz és megéljük az átlag életkort. Amellett érvelünk, hogy érdemes exit stratégiát kidolgoznunk.

Egy exit stratégia birtokában kevesebb időt, energiát pazarolunk felesleges dolgokra. Megbecsüljük, éppen ezért gondosabban használjuk ki a földi utazásunkra kapott rövid időt.
Arra biztatlak Kedves Olvasó, hogy megéri elfogadnod azt a paradoxont, hogy az élet végességének elfogadása segít abban, hogy jól használd ki a 4000 hetes projekt minden hetét.
Meggyőződésem, ha vesszük a fáradtságot és megfogalmazzuk életfilozófiánkat, alapelveinket, exit stratégiánkat, akkor egyre több olyan vezetővel, szakemberrel fogunk találkozni, akik 50-es, 60-as éveikre is tele vannak energiával, nem pedig a kiégés ellen küzdenek!

Neked hol tart a 4000 hetes projekt? Nekem 516 van még! 😊

De kezdjük az elején!

Mi az az exit stratégia?

Exit stratégai az, hogy amikor belevágsz valamibe és megvalósítási terveket dolgozol ki, akkor azt is meghatározod, hogy mikor, milyen körülmények között akarsz kiszállni a projektből.

A „ház ajánlata” az, hogy az egész életedre legyen exit stratégiád! Az életben az az egy biztos, hogy véget ér! Ha megszülettél, akkor exitálni is fogsz!
Sőt azt mondom, a legfontosabb exit stratégia az, megtervezed, hogyan akarod befejezni rendkívül rövid pályafutásod! Milyen örökséget akarsz hagyni magad után? Mire emlékezzenek gyermekeid, párod, munkatársaid?

4000 hetes projekt - exit stratégia - vezetőképzés - mi az exit stratégiád

 

Miért jó, ha van az egész életre exit stratégia?

Mert elkerülheted azt, amire bölcsek, filozófusok Buddhától, Szókratésztól kezdve a mai napig figyelmeztetnek. Elkerülheted például, hogy

  • Váratlan exitálásod esetén minden, amit addig építettél egy pillanat alatt összeomoljon és adóssághegyeket hagyj szeretteidre!
  • Föláldozd magadat mások ködös vágyainak, céged, főnököd önös érdekeinek, egy ködös ideának!
  • Azon stresszeld magad, amit a médiumok az arcodba nyomnak!
  • Stresszeld magadat a céged, munkatársaid, feletteseid „hülyeségein”, általában a cégeden belüli problémák miatt!
  • Bekerülj a hedonista mókuskerékbe – azért dolgozz, hogy neked több legyen, mint a másiknak van!
  • Olyan dolgokért dolgozz keményen, amiket gyerekeidnek kell temetésed után konténerszám elszállíttatni a szeméttelepre!
  • Rokonaid várják már, hogy mikor exitálsz!

Ha tudatosul benned, hogy milyen rövid ez a földi utazás, akkor jobban megbecsülöd az idődet és energiáid arra fordítod, ami fontos számodra.


Ha van egy jól megfogalmazott exit stratéga a birtokodban, akkor a 4000 hét során szakítasz magadnak időt arra, hogy

  • Karbantartsd a testedet, hogy az életed végéig segíteni tudjon céljaid elérésében, az élet élvezetében.
  • Törődj azokkal a kapcsolataiddal és élvezd ki azokat, amelyek fontosak számodra.
  • Kidolgozd, pontosítsd életfilozófiádat, életelveidet, örökségedet.
  • Szép türelmesen kibontsd azon különleges adottságaidat, amelyekkel a sors megáldott.
  • Különleges adottságoddal pedig hozzájárulj ahhoz a közösséghez, ami táplál téged.

 

Miért akarjuk elkerülni, hogy készítsünk az életünkre exit stratégiát?

Mert kellemetlen érzés belegondolni a halálunkba és ameddig lehet, menekülünk a gondolatától is. Maga a halál szó helyett is az exitálás szót használjuk! Pedig ahogy öregszünk, egyre inkább szembe kell néznünk vele, mert egyre többször járunk temetésre.

 Az én exit stratégiám kiindulópontja az, hogy megterveztem, milyen életminőség-élettartam görbe mentén szeretném leélni a 4000 hetes projektemet.
Az nem zavarna, ha nem lenne meg a 4000 hetes projekt! Nekem az a fontos, hogy az életminőségem a legvégsőkig meglegyen. Ehhez képest tervezem napjaimat, edzéseimet, munkámat, kapcsolataimat.

4000 hetes projekt - exit stratégia - vezetőképzés - élethossz - életminőség görbe

 

Az én életfilozófiámra, elveimre, exit stratégiámra leginkább nagyszüleim hatottak!


Mindkét ágon elvették a politikusok nagyszüleim vagyonát, egész életük munkáját. Egyedül anyai nagyanyám tudta ezt épp ésszel feldolgozni. Mai eszemmel úgy látom, hogy  Lucy nagyanyám igazi sztoikusként próbálta örömét lelni abban, ami megadatott neki. Mindennap örömmel ült le pasziánszozni, kézimunkázni, minden héten találkozott a barátnőivel. Minden este (bocs, hétfő kivételével) hálálkodott, hogy le tudott ülni a Junoszty televíziója elé és nézhette azokat a műsorokat, amiket  az akkori „királyi” TV adott. Egy fotelje volt, abban ült, vastag takarójával betakarózva, hogy keveset kelljen fűtenie és olcsóbb legyen a gázszámlája. (Valami ilyesmit javasol dr. Anna Lembke Dopaminkorszak című könyvében! Találjuk meg az örömöt az egyszerű dolgokban!)

Amikor már nagyon gyengének érezte magát, élete minden összegyűjtött dokumentumát elégette. Foteljét, Junoszty televízióját elajándékozta, önkormányzati lakását visszaadta és bevonult egy szociális otthonba. Talán nem véletlen, hogy a nagyszüleim közül egyedül neki sikerült a 4000 hetes projekt túlteljesítése!

 

Ha még mindig nem kaptál kedvet a 4000 hetes projekted exit stratégiájának kimunkálására, akkor hadd javasoljak egy klasszikus könyvet!


Bronnie Ware
, egy ausztrál ápolónő egy hospice-ban dolgozott. Ő írta meg „The Top Five Regrets of the Dying” (A haldoklók öt leggyakoribb megbánása) című könyvet, amelyben megosztja a tapasztalatait és az általa végzett interjúk eredményeit. A könyvet 2011-ben adták ki és azóta is alapolvasmány a jó exit stratégia kimunkálásához.

4000 hetes projekt - exit stratégia - vezetőképzés - Legtöbben ezt az 5 dolgot bánják meg haláluk elött - Bronnie Ware


Mi az, amit leggyakrabban sajnálunk halálunk előtt?


A leggyakrabban említett megbánások közé tartozik:

  1. Nem töltöttünk elég időt szeretteinkkel: Sok ember megbánja, hogy túl sok időt töltött munkával vagy egyéb elfoglaltságokkal, és kevesebbet szerettei társaságában.
  2. Nem követtük álmainkat: Az emberek gyakran bánják, hogy nem mertek nagyobb kockázatot vállalni, és nem valósították meg álmaikat.
  3. Nem fogadtuk el önmagunkat: Sokaknak megbánásuk, hogy nem voltak hűek önmagukhoz, hanem mások elvárásai szerint éltek.
  4. Nem vigyáztunk eléggé egészségünkre: Az életmódbeli döntéseket – mint az egészségtelen étkezés, dohányzás, vagy a mozgásszegény életmód – sokan megbánják.
  5. Nem tettük meg azokat a dolgokat, amiket szerettünk volna: Kihagyott lehetőségek, utazások, új élmények szintén gyakori megbánások tárgyai.

 

Kérdésem Hozzád, kedves olvasó:


4000 hetes projekt, exit stratégia

  • Neked van exit stratégiád a 4000 hetes projektedre?

 

Barátsággal!

Héder Sándor mérnök tréner címzetes egyetemi docens Forlong Bt

Héder Sándor
forlong@t-online.hu
+36 30 9578 515

 

Ha szimpatikus a gondolkodásmódunk, kérlek, nézd át képzési programjainkat!

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Vélemény?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ezek is érdekelhetnek...