
Kérlek, ne delegáld ezeket a feladataidat!
Ne delegáld ezeket a feladataidat, mert ezeket csak Te tudod elvégezni. Vezetőképzéseken sokat foglalkozunk a delegálással. Legtöbbször azzal találkozunk, hogy a vezetők nehezen delegálnak. Miért?
Egyszerre leszek bosszús, szomorú és motivált, amikor képzéseinken azt hallom, nálam sokkal fiatalabb vezetőktől, szakemberektől: „Öreg vagyok én már ehhez!” Ilyenkor nem rájuk vagyok mérges, nem miattuk vagyok szomorú, hanem amiatt a szemlélet miatt, amit ez a mondat takar.
Ez nem munkahelyi szappanopera, ez valódi dráma egy tragikus hősről, akin szinte lehetetlen már segíteni. A tragikus hősök sorsa azonban fontos tanulságokat szolgáltat a számunkra!
Az „Öreg vagyok én már ehhez!” mondat azt sugallja, hogy az illető nem akar már tovább küzdeni a saját sorsáért. Már csak egy célja maradt: vissza akar vonulni magányába, várja azt a percet, amikor nyugdíjba vonulhat.
De nem azért, mert már minden tudását átadta a fiatalabbaknak, és vissza akar vonulni számot vetni azzal, amit elért. Számot vetni azzal, hogy megfelelt-e a Nagy Rendszergazdától kapott feladatnak. Felkészülni az élet végső szakaszára, amely talán a mai korban adódik meg először, hogy hosszú és tartalmas legyen.
Azért akar visszavonulni mert belefáradt, beleunt a küzdésbe, mert úgy gondolja, teljesen felesleges. Ki akar szállni a „mókuskerékből” a sok céges „hülyeségből”, kilátástalan szélmalomharcból. (Ilyen megjegyzéseket hallunk tréningjeinken!)
Az ilyen mondat fölbosszantja azokat a dolgozókat, akik dolgozni akarnak, meg akarnak küzdeni a kihívásokkal.
Azért tragikus hős az, aki ilyen mondatot mond, mert az élete első felében ő is rengeteget dolgozott. A rengeteg munka mellett nem volt ideje – bocs, nem szakított időt – arra, hogy magával foglalkozzon.
Legtöbbször azért, mert hatott rá a kapitalizmus hipnózisa és arra figyelt, hogy az anyagi világban boldoguljon. Lehet, hogy nem talált a környezetében példaképet, mentort. Oktatási rendszerünk sem támogatja önismeretünk fejlődését, belső erőforrásaink, értékeink, miértjeink megtalálását. Az életünk delétől, amikor már megvan a ház, az autó, nehéz anyagi célokért küzdeni.
Azért nehéz az ilyen emberekkel együtt dolgozni, mert tudat alatt tudják, hogy ők is felelősek azért, hogy idáig jutottak.
Ezért persze nem magukat hibáztatják, hanem a környezetüket. Főnökeiket, a rendszert, a vetlásokat, vetlásnőket, a sorsot és a legtöbbször a Nagy Rendszergazdát. Áldozatnak látják magukat! Olyanokká vállnak, akik minden újat hülyeségnek tartanak, mert már nincs energiájuk arra, hogy megértsék, megtanulják az új dolgokat.
Ezek az emberek kárt okoznak a munkahelyeken, de kirúgni a múltja miatt a HR sem akarja őket. Az egész szervezet arra vár, hogy tragikus hősünk nyugdíjba vonuljon!
Bocs, van még, amikor csak miatta rendelnek egy együttműködési tréninget és azt remélik, egy egynapos tréningen meg tudjuk változtatni. Spoiler: Nem tudjuk!
A ház ajánlata:
A bevezetőben azt mondtam, hogy egyszerre leszek bosszús, szomorú és motivált, amikor azt hallom, nálam sokkal fiatalabb vezetőktől, szakemberektől: „Öreg vagyok én már ehhez!”
Mert emlékeztet az én „Miért?-emre! Trénerként nem csak azért akarom támogatni a vezetők munkáját, hogy több eredményt érjenek el.
Elsősorban azért, hogy jól érezzék magukat a vezetői identitásukban és munkatársaiknak olyan környezetet tudjanak teremteni, ahova szívesen járnak be az emberek dolgozni, ahol szívesen összedolgoznak és természetes, hogy így kiváló eredményeket érnek el!
Maradj kíváncsi, maradj szerény!
Barátsággal!
Héder Sándor
forlong@t-online.hu
+36 30 9578 515
Ha szimpatikus a gondolkodásmódunk, kérlek, nézd át képzési programjainkat!
Ne delegáld ezeket a feladataidat, mert ezeket csak Te tudod elvégezni. Vezetőképzéseken sokat foglalkozunk a delegálással. Legtöbbször azzal találkozunk, hogy a vezetők nehezen delegálnak. Miért?
Vezetői archetípusok az emberiség múltja bennünk él A vezetői archetípusok erősségeinek és árnyoldalainak feltérképezése segítségével támogatja Lolly Daskal a vezetők fejlődését immár három évtizede. Most
Miért fontos először elfogadni egy helyzetet, egy kihívást, egy problémát és csak utána változtatni rajta? Az „először elfogadni és csak utána megváltoztatni” szemléletmódot, illetve
Ha kezdő munkavállaló vagy és ambiciózusnak érzed magad, hogy gyorsan fejlődj, akkor 3 IGEN-t kell kapnod a felettesedtől! Ha megkapod a 3 IGENT, akkor jó