-Értelem, értelmes munka
„Minden fájdalmat el tudok viselni, ha tudom a miértjét.” – mondja az extrém sportoló. A munkahelyen is fontos tudnunk, hogy mit, miért csinálunk vagy nem csinálunk. Mi az értelme annak a munkának, amit végzünk? Kihez kapcsolódik a munkánk? Kinek nehezítjük meg vagy könnyítjük meg a munkáját, életét a mi tevékenységünk révén? Minél inkább látjuk, miért is dolgozunk, annál több energiát tudunk beletenni a munkánkba.
Amikor még abban az életszakaszban vagyunk, hogy ki kell alakítanunk a családunknak a biztonságos környezetet, akkor nagyon erős a miértünk. Ha azonban azt elértük, újabb miért-et kell találnunk, különben jön a fásultság, a kiégés. (Lásd az értelmes munkáról és spiritualitásról szóló írásunkat.)
– Teljesítmény/sikerérzet
Ha elértük a céljainkat (pl. napi célok, projekt célok) fontos, hogy megálljunk egy pillanatra és hagyjuk, hogy elöntsön bennünket a sikerélmény. Csapatépítő tréningen hallottuk egy hegesztőtől a következő mondatot: „Egy-egy nehéz feladat után hátralépek és azt mondom magamnak, no ez jól sikerült!” Minden szakmában, minden munkakörben fontos, hogy legyen sikerélményünk, mert az csökkenti a stresszt, növeli az önbecsülésünket, önértékelésünket.
Ha elfáradtunk és közben nem érzünk sikerélményt, az leggyakrabban azért lehet, mert vagy nem használjuk ki képességeinket, vagy a célokat ránk erőltették. A ránk erőltetett céloktól inkább a „Na végre, vége!” megkönnyebbülést érezzük, mint a sikerélményt.
Miért érdemes megismerni a PERMA modellt?
Több blogunkban is írtunk arról, hogy ma a munkahelyeinken nagyon sokan nem érzik jól magukat. Védekezésképpen sokan igyekeznek a munkát és a magánéletüket mereven szétválasztani és a munkára úgy nézni, mint valami szükséges rossz dologra.
A piacgazdaság válasza a rossz érzéseinkre a fogyasztás, a cégeknek pedig a fizetések, juttatások növelése. Félre ne érts kedves olvasó erre szükség van, csupán amellett szeretnék érvelni, hogy a növekvő fogyasztás nem vezet automatikusan ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a munkahelyeinken.
A PERMA modell ismeretében azonban kis (szellemi) befektetéssel saját hatáskörben sokat tehetünk azért, hogy jobban érezzük magunkat a munkahelyünkön, anélkül, hogy pörgetnénk a mókuskerekünket a nagyobb autóért, házért, legújabb mobilért stb.
S végül egy záró gondolat a PERMA modellel kapcsolatban:
Jó lenne, ha a munkahelyeken valaki felelős lenne azért, hogy jól érezzük magunkat. A rossz hírünk, hogy valószínűleg a közeljövőben nem lesz ilyen munkakör. A jó hír az, hogy a PERMA modell segítségével mi magunk is sokat tehetünk, hogy jól érezzük magunkat a munkahelyünkön. Ha ennek ellenére nem érezzük jól magunkat, akkor lehet, hogy más munkahelyet kell keresnünk vagy vállalkozóvá kell válnunk 😊.
Ha többet akarsz megtudni a PERMA modellről, akkor a következőket javasoljuk:
Barátsággal!
Héder Sándor
forlong@t-online.hu
+36 30 9578 515
Ha nem akarsz állni, amikor futnak a percek akkor: