Azt szeretném, ha tökösebbek lennének a műszakvezetőink, csoportvezetőink!
„Tökösebb csoportvezetőket, tökösebb műszakvezetőket szeretnék!” Ez volt a felettes vezető sommás elvárása egy előkészítés alatt álló vezetői képzési sorozatunktól. Sokféle felettesi elvárással találkoztam már a pályafutásom során. „Legyenek elkötelezettebbek”, „jobban álljanak ki a cég érdekei mellett”, „jobban tegyék oda magukat”, „ne szakszervezeti bizalminak, hanem vezetőnek érezzék magukat”, de a „tökösebbek legyenek a beosztottaim” elvárással még nem.
A „tökösebb műszakvezetőket szeretnék!” elvárás több gondolatot ébresztett bennem
Mennyivel szemléletesebb kifejezés számunkra a magyar „tökös” szó, mint az ugyanazt jelentő angol eredetű divatszó az „agilis”. Amikor a felettes kimondta, hogy tökösebb műszakvezetőket szeretne, nagyjából már képbe kerültem és tudtam, milyen irányba tereljem a beszélgetésünket.
Az is egyből beugrott, hogy a „tökös” ugyan kifejező szó, azonban nem metoo kompatibilis fogalom. Mégse várhatjuk el a hölgy vezetőktől, hogy tökösebbek legyenek! És még nem is elmélkedtünk a tökös vezető ellenkezőjéről ….
A felettessel való megbeszélésünk során végül abban maradtunk, hogy a megbeszélésünkön ugyan használjuk a tökös kifejezést, de a képzésre keresünk egy HR kompatibilis fogalmat.
Amikor azt mondod „tökösebb műszakvezetőket szeretnék!”, milyen vezetőre gondolsz?
Egyáltalán milyen képességekkel, kompetenciákkal rendelkezzen egy tökös vezető, milyen legyen a munkához, a beosztottaihoz való hozzáállása? Milyen egy tökös vezető és a felettese közötti kapcsolat? Próbáljuk „profilozni” a tökös vezetőt! Végül az alábbiakban maradtunk.
Milyen egy „tökös műszakvezető”?
- Elfogadja azokat a kihívásokat, amiket az „arcába nyom az élet”. Nem stresszeli, nem hergeli magát a megtörténteken, nem vesztegeti az energiáit mások besározására, összeesküvés elméletek gyártására.
- Figyelmét a megoldásra fókuszálja, azon töri a fejét, hogy egy adott helyzetben hogyan tudja a legjobbat kihozni magából és a csapatából.
- Képes maga mellé állítani a munkatársait, azáltal, hogy
-
-
-
- példát mutat számukra,
- képes bizalmi kapcsolatokat kialakítani velük,
- fejleszti őket és
- bevonja őket a problémák előrejelzésébe, megelőzésébe és megválaszolásába.
-
-
- A történtek után, amikor megnyugszanak a kedélyek, átbeszélik, mit tanultak a kihívásokkal való megküzdés során. Nem csak szakmai szinten, hanem az önismeret, az emberismeret, az együttműködés szintjén is.
- Sőt azt is átgondolja, hogy az adott kihívások milyen új, innovatív lehetőségeknek nyithatnak kaput.
Tökösebb műszakvezetőket szeretnék = kiváló műszakvezetőket szeretnék.
Ha végignézzük a fenti felsorolást, végül is azt mondhatjuk, hogy a tökös vezető nem más, mit egy céltudatos, kiváló vezető, akiről oly sokat írtunk blogunkban. Azonban a 2023-as év kihívásai mások lesznek, mint az előző időszakban, ezért érdemes valami új nevet keresni. Éppen ezért azt javasoltuk, hogy mégiscsak haladjunk a divattal és használjuk az agilis műszakvezető szóösszetételt.
Tökösebb műszakvezetőket szeretnék = agilis műszakvezetőket szeretnék.

Az agilis szót a szoftverfejlesztők hozták a köztudatba 2011-ben. Egy olyan vezetői stílust jelöltek vele, ami az egyre komplexebb szoftverek fejlesztését végző munkatársak és csapataik együttműködését teszi hatékonnyá.
Ma az agilis szót, az agilis vezetést nemcsak a szoftverfejlesztői környezetben használjuk, hanem mindenhol, ahol gyorsan változó, VUCA (Volatile, Uncertain, Complex, Ambigous – változékony, kiszámíthatatlan, komplex, többértelmű) környezetben kell növelni a cégek, a csapatok alkalmazkodóképességét, együttműködését, ahol az eredményesség érdekében minden csapattag munkájára, szellemi potenciáljára szükség van.

Az agilis vezető erős és emberséges. Olyan vezető, aki a munkatársai bevonása révén ér el kiváló eredményeket. Aki magabiztos, aki nem ijed meg, sőt szereti a kihívásokat, miközben meg tudja őrizni nyugodtságát és intellektuális szerénységét. Az agilis vezetőnek jól kell érteni a szakmájához, de még inkább magasszintű ön- és emberismeretre van szüksége.
Műszakvezető barátaim!
2023-ban érdemes lesz megbarátkozni az agilitás fogalmával, megismerkedni az agilis vezetői stílussal, annak eszköztárával. Nem azért, mert nem csináltok valamit jól, hanem azért, mert a külső üzleti környezet, az elvégzendő munka annyira komplex lett a műszakvezetők esetében is, mint egy évtizede a szoftverfejlesztőknél volt. A radikálisan változó környezetben a kiváló vezető az agilis vezető lesz.
Szavainkat nem csak a kommunikációhoz használjuk, hanem a gondolkodáshoz is. A gondolkodásunk, viselkedésünk megváltoztatása a fogalmaink megváltoztatásánál kezdődik. Termelési, szolgáltatói környezetben is barátkozzunk meg az agilis műszakvezető kifejezéssel és töltsük fel tartalommal!
Mi 2013-ban is minden erőnkkel támogatunk Benneteket, hogy fejlődni tudjatok, legyen ez akár képzés, akár online tanácsadás.
Kérdésem Hozzád kedves olvasó:
- Te milyen fogalommal váltanád ki a tökös vezető kifejezést?
- Az agilis szóra tudsz valamilyen kifejező magyar szót javasolni?
- Ha agilis szervezetben dolgozol, mi volt a legnagyobb kihívás az agilis gondolkodás, viselkedés bevezetésével kapcsolatban?
Barátsággal!
Héder Sándor
forlong@t-online.hu
+36 30 9578 515
Ha nem akarsz állni, amikor futnak a percek akkor: